Sağlık Çalışanlarına Ücretsiz Ulaşım Kartı ve Süresi

sağlık

Koronavirüs salgını sürecinde, büyük özveride bulunarak, salgının daha da yayılmasının engellenmesini sağlayan sağlık çalışanlarına ücretsiz otobüs, metro, tramvay, vapur, metrobüs gibi bedava ulaşım imkanı sağlayan sağlıkçılara ücretsiz ulaşım uzatıldı mı? Hangi tarihe kadar devam edecek? Aşağıda bununla ilgili açıklamalar yer alıyor.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÜCRETSİZ ULAŞIM KARTI NASIL ALINIR

Bu kampanya aslında devletin düzenlediği bir şey değil. İlk kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi bu kampanyayı başlatarak, sağlıkçılara bedava ulaşım hakkı tanımladı. Sonrasında ise pek çok belediye bu kampanyayı uygulamaya başladı. Dolayısıyla 81 ilin tamamında uygulanan bir durum değil. Sadece katılan bedelediyelere özgü bir durum. Yani belli bir standardı yok. Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ücretsiz ulaşım süresini uzatmış iken, Malatya Büyükşehir Belediyesi bu kampanyayı çok kısa tuttu. Bununla beraber pek çok belediye aslında istememesine rağmen, toplum baskısı nedeniyle sağlıkçıya ücretsiz otobüs hakkı vermek zorunda kaldı pandemi sürecinde ve ilk fırsatta da bu hakkı kaldırdı.

Sağlık Çalışanlarına Ücretsiz Ulaşım süresi ne zaman bitecek? Bitti mi? Uzatıldı mı?
Bunun için yaşadığınız şehrin belediye duyurularını takip etmeniz gerekiyor. Yukarıda da değindiğimiz üzere bu devletin değil belediyelerin inisiyatifinde gerçekleşen bir olay.

İstanbul’da sağlıkçılar için ücretsiz ulaşım kartı başvurusu nasıl yapılır?

İETT sitesindeki Başvuru Formu’na kişisel bilgilerinizi ve fotoğrafınızı kaydederek online başvuru yapabilirsiniz. Kart ücreti 10TL’dir. İstanbulkart, online başvuru formu doldurduktan sonra 2 iş günü içerisinde üretilerek PTT Kargoya verilir. Kargo ücreti İBB tarafından karşılanmaktadır. Kartlar PTT aracılığı ile adreslere teslim edilmektedir. Ücretsiz Ulaşım Kartınızın PTT şubesinden teslim alınmaması halinde İkitelli Sanayi Metro İstasyonu içinde bulunan İstanbulkart Ofisinden alınabilir.

Aynı şekilde Ankara Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Erzurum, Van, Eskişehir ve diğer şehirlerde de belediyelerin internet sitesi veya kart başvuru merkezi aracılığı ile ücretsiz otobüs kartını alabilirsiniz. Bazı şehirlerde kart olmaksızın sadece Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş olan veya hastane kurum kimlik kartı ile ücretsiz biniş yapabilmektesiniz.

Sağlık çalışanlarına ücretsiz konaklama ve otel hizmeti
Gene her belediye için değil bazı belediyelerin sunduğu ücretsiz hizmetler dahilinde sağlık çalışanlarına bedava otel, konaklama, tatil, kuaför, kargo imkanı yer alıyor. Bazı belediyeler ve kurumlar da indirimli hizmet veriyor. İBB ücretsiz Akbil dışında, İspark ücretsiz otopark hizmeti de veriyor ayrıca.

Sağlık çalışanları kimlerdir? Kimlerden oluşuyor?

Doktor, diş hekimi, hemşire, ebe, hastabakıcı, att, sağlık memuru, hasta kabul personeli, hastane güvenlik görevlisi vb. olmak üzere, kendilerine ilgili kurum tarafından kimlik kartı tahsis edilmiş kimselerdir.

*** sağlık çalışanlarına ücretsiz toplu taşıma hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan göndeebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir