Ücretsiz Seyahat Kartı Kimlere Verilir – Nereden Alınır

ücretsiz kart

2020 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi toplumun bazı kesimlerine ücretsiz ulaşım hakkı devlet tarafından sağlanmış durumda. Bunlar yaş, meslek ve sağlık durumu olmak üzere farklı etmenlere bağlı. Aşağıda ücretsiz seyahat kartı nedir, ücretsiz kart başvurusu nereye nasıl yapılır bunu açıklamaya çalışacağız.

ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI NEREDEN ALINIR

Bedava ulaşım kartları Türkiye’nin her yerinde ilçe belediyeleri, şehir belediyeleri ve büyükşehir belediyeleri tarafından sağlanmaktadır. Dolayısıyla yaşadığınız yerdeki belediyenin ulaşım daire başkanlığı, ulaşım müdürlüğü veya kart başvuru merkezlerine başvuruda bulunmanız yeterlidir. Kart tipine göre değişmekle beraber, kart bedeli alınmaktadır. Bunu kartı ilk aldığınızda bir defa ödemeniz yeterli olmaktadır. Ayrıca bazı belediyeler vizeleme dönemi uygulamakta ve her yıl ücretsiz ulaşım kartı yenileme başvurusu yapmanızı istemektedir. Bu da gene aynı yöntemle yapılmaktadır.

ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI KİMLERE VERİLİR – KİMLER BAŞVURABİLİR?

Bunun için ilgili yönetmelikte belirlenmiş kişiler ve şartlar aranmaktadır. Kimler alabilir ve nerelerde kullanılabilir aşağıda yer alıyor.

 1. Engelli / Engelli-Refakatçi
 2. 2022 sayılı Yasa ile Devletten muhtaç maaşı alanlar
 3. 65+ yaş üstü
 4. Bazı belediye personeli (Her belediye uygulamamaktadır. Bazı belediyelerde geçerlidir.)
 5. Milli Sporcu
 6. PTT personeli (sadece postacı- dağıtıcı ünvanıyla görev yapanlar.)
 7. Basın (sarı basın kartı sahipleri)
 8. Sahil Güvenlik personeli
 9. Türkiye İstatistik Kurumu – TÜİK Personeli
 10. Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesizler
 11. Emniyet personeli (Polis,Bekçi), Jandarma
 12. Şehit yakını, Gazi, Gazi Yakını, Vazife Malülü
 13. Sağlık personeli (geçici olarak)

Her ne kadar annelere ücretsiz ulaşım kartı – annelere bedava seyahat kartı başvurusu haberleri internette yer alsa da, bu sadece yukarıdaki şartlarda geçerlidir.

65 YAŞ ÜSTÜ KARTI NEREDEN ALINIR – NASIL ALINIR?

65 yaş üstü ücretsiz seyahat kartı başvurusu ilgili belediyenin kart başvuru merkezine yapılmaktadır. Nüfus cüzdanı ve kart bedelinin ödendiğine dair dekont (bazı belediyeler nakit almaktadır) ile başvuru merkezlerinden temin edilmektedir. Genelde aynı gün çıkarılıp verilmektedir.

ücretsiz kart
ücretsiz seyahat kartı

ENGELLİ KARTI NEREDEN ALINIR – NASIL ALINIR?

Engelli ücretsiz seyahat kartı başvurusu için gerekli belgeler olan tam teşekküll devlet hastanesinden alınmış en az yüzde 40 engeli olduğunu belirtir sağlık raporu ya da bu rapor yerine geçen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan alınmış engelli kartı ile kart bedeli ile birlikte başvuru merkezlerinden tesmin edilmektedir. Genelde aynı gün çıkarılıp verilmektedir.

REFAKATÇİ KARTI NEREDEN ALINIR – NASIL ALINIR?

Yukarıda bahsedilen şekilde alınan kartla beraber başvuru yapılabilir. Yalnızca engelli ile beraber seyahat edebilir. Tek başına seyahatlerde geçersizdir. Yanında engelli yok iken herhangi bir kimseye refakat etmediğinden ötürü, normal kart kullanılması gerekir.

MİLLİ SPORCU KARTI NEREDEN ALINIR – NASIL ALINIR?

Milli sporcu ücretsiz seyahat kartı başvurusu için gerekli belgeler olan Gençlik ve Spor Bakanlığından alınmış olan milli sporcu kimlik kartı ile kart bedeli ile birlikte başvuru merkezlerinden tesmin edilmektedir. Genelde aynı gün çıkarılıp verilmektedir.

PTT PERSONELİ KARTI NEREDEN ALINIR – NASIL ALINIR?

PTT personeli ücretsiz seyahat kartı başvurusu için gerekli belgeler kurumlar arası yazışmalar ile halledilmektedir. Sadece postacı ünvanı ile görev yapan kişilere verilmektedir. Gişe memuru, uzman, müdür, başmüdür, avukat, mühendis vb. gibi ünvandakilere verilmemektedir.

BEKÇİ – POLİS KARTI NEREDEN ALINIR – NASIL ALINIR?

Emniyet personeli ücretsiz seyahat kartı başvurusu için gerekli belgeler kurumlar arası yazışmalar ile halledilmektedir. Sadece muvazzaf görev yapan kişilere verilmektedir. Emekli polis veya emekli mahalle bekçisi alamamaktadır. Sadece şehiriçi ulaşımda geçerlidir. Tren, uçak vb. gibi ulaşım araçlarında diğer vatandaşlar gibi ücret ödeyemek zorundadırlar.

JANDARMA KARTI NEREDEN ALINIR – NASIL ALINIR?

Sahil güvenlik ve jandarma personeli ücretsiz seyahat kartı başvurusu için gerekli belgeler kurumlar arası yazışmalar ile halledilmektedir. Sadece muvazzaf görev yapan kişilere verilmektedir. Emekli jandarma personeli alamamaktadır. Sadece şehiriçi ulaşımda geçerlidir. Uzman erbaş, astsubay ve subay olmak üzere alınabilmektedir.

ücretsiz akbil
İETT ücretsiz akbil (seyahat kartı)

GAZİ KARTI NEREDEN ALINIR – NASIL ALINIR?

Gazi ücretsiz seyahat kartı başvurusu için gerekli belgeler olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan alınmış gazi kartı ile başvuru merkezlerinden temin edilmektedir. Genelde aynı gün çıkarılıp verilmektedir. Kart bedeli alınmamaktadır.

ŞEHİT YAKINI KARTI NEREDEN ALINIR – NASIL ALINIR?

Şehit yakını ücretsiz seyahat kartı başvurusu için gerekli belgeler olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan alınmış şehit yakını kartı ile başvuru merkezlerinden temin edilmektedir. Genelde aynı gün çıkarılıp verilmektedir. Kart bedeli alınmamaktadır.

SAĞLIK PERSONELİ SEYAHAT KARTI NEREDEN ALINIR – NASIL ALINIR?

E-devletten seyahat izin belgesi alınabilir ancak seyahat kartı başvurusu yapılamaz. Ancak kart başvurusu esnasında istenen belgeler e-devlet üzerinden temin edilebilir.

*** 2020 ücretsiz seyahat kartı başvuru formu hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan göndeebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir