Engelli Kartı Her İlde Geçerli Mi – Nerelerde Kullanılır

engelli kartı

Ülkemizde büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri, ilçe belediyeleri ve belde belediyeleri tarafından uygulanan engelli kartı her şehirde geçerli midir? Kimlere verilir? Aşağıda bununla ilgili açıklamalar yer almaktadır.

ENGELLİ KARTI NERELERDE KULLANILIR

Öncelikle engelli kartı nasıl alınır? onu açıklamakta yarar var. Her belediye birtakım evraklar istemektedir. Ama genelde istenen evraklar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan alınmış olan engelli kimlik kartı eğer bu kart yoksa tam teşekküllü devlet hastanesi, üniversite hastanesi ya da eğitim ve araştırma hastanesinden alınmış, engel durumunu bildirir heyet raporu ile ikamet edilen belediyenin engelli kart başvuru merkezlerine bu belge ve ayrıca kart beledinin ödendiğine dair dekont ile başvurularak engelli kartı almak mümkündür.

ENGELLİ KARTI NE İŞE YARAR?

Önceki adı özürlü kartı olan bu kart, engelliye ve engelli refakatçisine ücretsiz otobüs kartı imkanı sunmaktadır. Özürlü kartı olanlara ayrıca bulunduğu şehirde metro, metrobüs, tramvay, troleybüs (trambüs), vapur, finükler gibi toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmasına imkan tanımaktadır. Engelli refakatçi kartı başvurusu da gene buna bağlı olarak yapılmaktadır. Ancak engelli refakatçi kartı yalnızca engelli ile birlikte seyahat edildiğinde geçerlidir. Yanında olmadığında ya da hakkı olmadığı halde engelli kartı kullanma cezası uygulanmaktadır. Bu da idari para cezasıdır. Kart başvurusu yaptıktan sonra gün içerisinde alabilir ya da belediyenizin kart sorgulama sayfasından ne aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

engelli kartı
engelli kartı

ENGELLİ KARTI YENİLEME NASIL YAPILIR?

Engelli kartı avantajları, faydaları, yararları veya indirim gibi sağladığı imkanlar kart mevcut olduğunda geçerlidir. Yani Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından alınan engelli kartı tek başına seyahat etmenize imkan tanımaz. Bu kart ile ücretsiz kart başvurusunda bulunmanız gerekir. Zira artık hemen hemen her belediye otobüsü ve diğer toplu taşıma araçlarında manyetik kart okuyucular mevcuttur. Bu manyetik okuyuculara, ulaşım kartları okutularak ulaşım sağlanmaktadır. Dolaysısıyla bu kart ile manyetik ulaşım kartları alınması gereklidir. Engelli seyahat kartı yenilemesi için öncelikle kartın arızalı veya engelli kartım kayboldu başvurusunda bulunmak gerekir. Kart arızalandı ve bunda kullanıcısının bir ihmali yoksa ücretsiz kart yenileme yapılmaktadır. Engelli kartı kaybolursa, ücreti ödenerek yenileme imkanı mevcuttur. Bu durumda eski kaybolan kart sistem üzerinden iptal edilir ev bir daha kullanılamaz.

ENGELLİ SEYAHAT KARTI HER YERDE GEÇERLİ Mİ?

Hayır, değildir. Her belediyenin kullanmış olduğu bir manyetik kart vardır. Nasıl ki, her şehre gidildiğinde, o şehrin toplu taşıma kartını almak gerekiyorsa (İstanbulkart, Ankarakart, İzmirimkart, Antalya Kart, Motaş Kart vb.) engellilerin de her gittiği şehirde ücretsiz kart başvurusu yapması gerekir. Ancak geçici olarak gidilen şehirlerden ziyade belli aralıklarla gidilen, düzenli gidilen yerlerden engelli kartı almak usul ekonomisi açısından yerinde olacaktır. Bir kez gidilen veya bir daha gidilmeyecek şehirlerde bu kartı almak çok da yerinde değildir.

ÖZÜRLÜ – ENGELLİ KARTI GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR

Her yıl yenilenmesi gereklidir. Yurtdışında geçerli değildir. Sadece Türkiye içinde geçerlidir. Ancak Türkiye’den alınan engelli raporu ile Avrupa ve ABD başta olmak üzere pek çok ülkede daha iyi imkanlar sağlanmaktadır. Bununla beraber Marmaray, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı değildir. TCDD’ye bağlı olduğundan, geçerli değildir. Dolayısıyla trende geçerli değildir. Havayolu şirketleri indirim yapmaktadır ancak uçaklarda engelli kartı ile ücretsiz ulaşım mümkün değildir.

Diğer ücretsiz kartlar için ayrıca bakınız: Ücretsiz Seyahat Kartı Nereden Alınır

*** Engelli Kimlik kartları müracaat formu hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan göndeebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir