Annelere Ücretsiz Ulaşım Kartı Başvurusu Nereden – Nasıl Yapılır

ücretsiz akbil

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu açıklama ile birlikte, ücretsiz ulaşım hakkından yararlanacak kişiler arasında 4 yaş altı çocuğu olan anneler için ücretsiz akbil imkanı ile birlikte yeni bir hak sahibi sınıfı getirildi. Peki İBB bebekli indirim kartı nasıl alınır?

ANNELERE ÜCRETSİZ ULAŞIM KARTI NASIL ALINIR -NEREDEN ALINIR?

Bu karar İBB tarafından henüz yeni alındı. Bu yüzden birkaç gün beklenmesi gerekiyor. Ancak yapılacak şey her zamanki gibi İBB kart başvuru merkezlerine, 4 yaş altı çocuğu olduğuna dair belge 0-4 yaş arası çocuğun kimlik kartı ve kart ücretini ödeyerek kartı temin edebileceksiniz. Bu kart üzerinde kişisel bilgiler ve fotoğaf yer almakta olup, başka bir kimsenin kullanması mümkün değildir. Başkasının kartını kullanma cezaya tabii olup, kartın iptaline neden olmaktadır.

0-4 YAŞ ANNELERE ÜCRETSİZ ULAŞIM NE ZAMAN BAŞLIYOR? NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ?

Annelere ücretsiz ulaşım kartı anında çıkıp teslim edilmektedir. Kartı aldıktan hemen sonra bedava otobüs, metro, metrobüs, tramvay, finüküler ve vapur seferlerinde kullanabilirsiniz. Herhangi bir süre sınırı bulunmamakta olup, bundan sonra kaldırılması da ülke gerçeklerine aykırı olacaktır.

İSTANBUL’DA BEBEKLİ ANNELERE ULAŞIM ÜCRETSİZ Mİ?

0-4 yaş çocuklu annelere bedava haline getirildi. Ancak 5 yaş ve üzeri anneler için ücretsiz ulaşım mevcut değil. Bunun için fakirlik belgesi, muhtardan alınan yoksulluk evrakı vb. gibi şeylere gerek yok. Ekonomik durumdan bağımsız olarak herkese ücretsiz olarak verilmektedir.

ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI NERELERDE GEÇERLİ?

İETT otobüslerinde, metrobüslerde, tramvayda, metroda, vapurda, finükülerde geçerlidir. Ücretsiz seyahat kartı Marmaray’da geçerli değildir. Zira Marmaray işletmesi TCDD tarafından yapıldığı için ücretsiz ulaşımı sadece belli bir kesim için sağlamaktadır. Aynı şekilde minibüsler, dolmuşlarda geçerli değildir zira bunlar da doğrudan belediyeye bağlı değildir. İstanbul Deniz Otobüsleri – İDO’da geçerli değildir.

ekrem imamoğlu
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI NEDİR – NE İŞE YARAR

Ücretsiz İstanbulkartı, bindiğiniz toplu taşıma aracındaki manyetik okuyucuya ya da metro, metrobüs, tramvay, vapur hatları turnikelerde bulunan manyetik okuyuculara okutarak ücretsiz ulaşım sağlayabilirsiniz. Annelere bedava ulaşım sadece İstanbul’da geçerlidir. İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaadi olduğu için şimdilik İstanbul’da geçerli. Dolayısıyla Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Konya, Kayseri, Malatya, Kocaeli, Sakarya, Samsun, Trabzon, Antalya, Mersin, Eskişehir, Diyarbakır, Gaziantep, Tekirdağ vb. şehirlerde geçerli değildir.

ÜCRETSİZ ULAŞIM KARTLARI HAKKINDA AYRICA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*** annelere ücretsiz akbil nasıl çıkarılır hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan göndeebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir