Aylık Akbil (Mavi Kart) Kaç Basım – Kaç Biniş

mavi kart

İstanbul’da düzenli olarak hergün veya genellikle toplu taşıma kullananların aldığı bir kart türü olan mavi kart veya mavi akbil nedir? nereden alınır? kaç kullanımlıktır? nerelerde kullanılır? fiyatı ne kadar aşağıda bununla ilgili açıklamalar yer alıyor.

AYLIK AKBİL KAÇ BASIM

Mavi kart nedir? Abonman kart ne işe yarar? Aylık akbil ne demek? Bunu açıklayarak başlayalım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren İETT’nin sunduğu ulaşım kartlarından olan Aylık İstanbulkart biniş hakkı 180’dir. Bireysel, kurumsal ve harcırah mavi kart olmak üzere üç türü vardır. Ancak sade vatandaşı ilgilendiren bireyseldir. Mavi kart ile aylık akbil aynı şeydir. İstanbul Kart kullanıma geçmeden önce, İstanbul’da ”akbil” adı verilen, metal cihazlar yoluyla ulaşım sağlanıyordu. Sonrasında manyetik kart olan İstanbul Kart’a geçiş yapıldı ancak ulaşım kartının adı akbil olarak kalmaya devam etti. Dolayısıyla Akbil denen şey İstanbul Kart’ın ta kendisidir. Aylık mavi kart, aylık abonman kart, aylık akbil hepsi aynı şey yani yukarıda gördüğünüz kart demektir. Kısaca İstanbul kart ile mavi kart farkı yoktur. Aylık kart ile kaç kere binilir? Aylık akbilin 180 kez kullanma hakkı vardır.

Aylık akbil – mavi kart ücreti ne kadar?

Kart için ilk başka 10 tl ödenmektedir. Yanınızda vesikalık fotoğraf ile akbil başvuru merkezleri olan istanbulkart başvuru merkezine gitmeniz halinde kartınız birkaç dakika içerisinde çıkarılıp size teslim edilir. Sonrasında her ay, aylık abonman yaparak, 180 kez binebilirsiniz. Daha önceleri 200 kez binilebilmekteydi ancak 2018 yılında 180’e düşürüldü. Mavi abonman kart fiyatı – ücreti her yıl değişmektedir.

İstanbul kart
İstanbul kart (Akbil)

ÖĞRENCİ AYLIK AKBİL KAÇ BASIMLIK?

İndirimli kart statüsünde olan öğrenci aylık akbili nasıl yapılır? Bunun için öncelikle üniversite, lise, ilköğretim okulu veya kuran kursu öğrencisi olmanız gereklidir. Bu kartı almak da yukarıdaki mavi kart ile birebir aynıdır. Ancak yanınızda öğrenci belgesi götürmeniz gereklidir. Öğrenci belgesi güncel tarihli olmalıdır. Mavi kartın öğrenci akbilinden farkı hem 180 değil 200 basış hakkınız olması hem de diğerine göre çok daha ucuz olmasıdır. Bir diğeri ise manyetik alana okutulduğunda öğrenci akbili sesi farklı çıkmaktadır. Bu da olası suistimalleri engellemek içindir.

ÖĞRENCİ AKBİLİ VE MAVİ KART SÜRESİ NE KADAR

Abonman yapıldığı tarihten itibaren 30 gün geçerlidir. 30 gün sonunda kullanılmayan biniş hakları silinir. Eğer aylık abonman yapmazsanız, normal İstanbulkart gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. Yani bu kartlar ile aylık akbil yapabileceğiniz gibi tl bakiye yükleyerek kullanmaya da devam edebilirsiniz.

Ücretsiz ulaşım kartları hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız

*** İstanbul öğrenci aylık abonman nasıl yapılır hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan göndeebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir