Türkiye’de Teleferik Nerelerde Var – Teleferik Olan İller

teleferik

Türkiye’deki teleferikler rehberinden – Şu an teleferikler açık mı, teleferikler nasıl çalışır? nasıl binilir? Teleferik fiyatları ne kadar? Aşağıda bununla ilgili açıklamalar yer almaktadır.

TELEFERİK OLAN İLLER HANGİLERİDİR?

Ülkemizde teleferik hatları maalesef her kentte mevcut değil. Zira teleferik hatları hem turistik seyahat hem de toplu taşıma amacıyla kullanılıyor. Aşağıda teleferik bulunan şehirler, adresleri, teleferik biniş ücreti – fiyatı hakkında bilgiler yer almaktadır.

İstanbul’da bulunan teleferik hatları: Eyüpsultan – Pierre Loti teleferik hattı, Maçka – Taşkışla teleferik hattı
Ankara teleferik hatları ayrıntılı bilgi için tıklayınız
İzmir teleferik hatları: Balçova teleferik hattı, Akropolis teleferik hattı
Antalya teleferik hatları: Alanya teleferik hattı, Olimpos Teleferik hattı, Tahtalı teleferiği, Tünektepe Teleferik hattı
Kayseri teleferik hatları: Erciyes Dağı Tekir teleferiği, Erciyes Lifor teleferiği
Bursa teleferik hatları: Uludağ teleferiği
Erzurum teleferik hatları: Palandöken teleferiği
Samsun teleferik hatları: Amisos Tepesi teleferiği
Gaziantep teleferik hatları: Şahinbey Parkı teleferiği
Denizli teleferik hatları: Denizli teleferiği
Ordu teleferik hatları: Boztepe teleferiği
Trabzon teleferik hatları: Beşikdüzü teleferiği
Aydın teleferik hatları: Aytepe teleferiği
Kars teleferik hatları: Sarıkamış-Allahuekber Dağı teleferiği

TELEFERİKLER AÇIK MI? NE ZAMAN AÇILACAK?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle alınan pek çok tedbirden birisi de teleferiklerin kapatılmasıydı. Peki şu an teleferikler çalışıyor mu? Ancak bugün itibariyle teleferikler açıldı ancak teleferik çalışma saatleri içerisinde değişikliğe gidildi. Dolayısıyla binmek istediğiniz yerdeki teleferik saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor bunu öğreniniz ve her şeyden önce, karantina bölgesinde olup olmadığını öğrenmek için yine teleferikler açık mı kapalı mı bunu da teyit etmenizi öneririz.

teleferik
Teleferik

TELEFERİK GİRİŞ ÜCRETİ – FİYATI NE KADAR

Teleferik giriş fiyatları, her şehire her işletmeye göre değişiyor. Örneğin İstanbul’daki ve ankara’daki teleferik giriş ücretleri, toplu taşıma ücretlerine eşittir. Bu teleferikler belediye tarafından işletildiği için İstanbulkart veya Ankarakart basılarak giriş yapılabilmektedir. Yine örneğin Kars Sarıkamış teleferiği özel işletmeye kiralandığından fiş alınarak binilmektedir ve fiyatlar yüksektir. Yine bazı teleferikler turistik amaç güderken bazıları toplu taşıma amacı güder. Turistik amaç güden teleferiklerin etrafında kafetery, restoran vb. gibi sosyal alanlar mevcuttur. Burada da çeşitli fiyat tarifeleri mevcuttur. Örneğin Kars Sarıkamış’taki teleferik ve kayak merkezinin olduğu kafeteryada dünyanın en pahalı çayını içebilir, Paris teleferik fiyatlarında tost yiyebilir, kafeteryasında fahiş fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz. Ancak Ankara’da büyükşehir belediyesi tarafından işletilen teleferik çevresindeki halk ekmek kafeteryalarında bedava fiyatına çay içebilir, kafeteryasında dünyanın en ucuz aperatiflerini yiyebilirsiniz.

TELEFERİK KAÇ DAKİKA SÜRÜYOR

Akıllardaki bir diğer soru teleferik ne kadar sürüyor? Bunun net bir cevabı yok örneğin Türkiye’deki en uzun teleferik hattı Bursa’daki Uludağ Teleferiği iken en kısa teleferik Ordu’da yer almaktadır. Bir ek bilgi daha dünyanın en uzun teleferik hattı Norsjö Teleferiği, İsveç’in Norsjö kentinde,Örträsk ve Mensträsk yerleşim birimleri arasında olup yolculuk 1,5 saatten fazla sürmektedir. Bununla beraber Türkiye’deki teleferik projeleri zaman zaman konuşulmakta ise de henüz yakın zamanda faaliyete geçecek teleferik veya telesiyej tesisi mevcut değildir. Teleferik ücretsiz olan yerler mevcut değildir. Ancak belediyelerin işlettiği teleferikler, polisler için ücretsizdir.

*** 2020 teleferik fiyatları hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan göndeebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir