İtalya Tren Bileti Nasıl Alınır – Nereden Alınır

italya tren

Avrupa’da turizm deyince akla gelen ilk ülke olan, Akdeniz ülkesi İtalya’ya gezi düzenlemek isteyen İtalya’yı gezmek isteyenler için hem en ucuz fiyatlı hem en rahat hem de en çok gezecek yer imkanı tanıyan, demiryolu seyahati için aşağıda ipuçları vereceğiz. İtalya’da en ucuz tren bileti nasıl alınır? nereden alınır bunları açıklayacağız.

İTALYA TREN BİLETİ NEREDEN ALINIR

Türkiye’de nasıl ki demiryolu işletmeleri TCDD tarafından gerçekleştiriliyorsa, İtalya tren seferleri de ItaliaRail tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu tren biletlerini İtalya’daki tren istasyonları – tren garları gişelerinden de alabilirsiniz aynı zamanda internetten de alabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken internetten aldığınız biletler hem gişeden aldıklarınıza göre kıyaslanamayacak derecede ucuz olur hem de tren biletini online aldığınız için online olarak her zaman değiştirebilirsiniz. Kağıt bilet aldığınız zaman değiştire veya iptal işlemi için yine bilet satış gişesine gitmeniz gereklidir. Ayrıca tren gişesine gittiğiniz zaman o an için bilet bulamamanız da olasıdır. Zira İtalya’da tren biletleri, uçak bileti ve otobüs biletine göre daha ucuz olup, daha rahat ulaşım ve daha manzaralı ulaşım sağladığı için hem yerli hem de yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir.

İTALYA HIZLI TREN FİYATLARI

İtalya’da hızlı tren bileti almak aslında diğer biletlerle hemen hemen aynıdır. Zira bu ülkedeki tren firmaları başında gelen ItaliaRail trenleri zaten yüksek hızlı trenlerdir. Ülkemizdeki gibi hızlı tren, kara tren ayrımı yoktur. Hızlı trenler saatte kaç km hız yapıyor sorusunun net bir yanıtı yoktur zira bu makiniste ve yer yer hız sınırlarına bağlıdır. İtalya tren hattı üzerinde bilet almak için aşağıda yer alan internet sitesinden online bilet alabilirsiniz.

İNTERNETTEN İTALYA TREN BİLETİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

tren haritası
İtalya demiryolu – tren yolları haritası

TREN BİLET FİYATLARI NE KADAR?

Aşağıda yer alan İtalyan demiryolları Italiarail üzerinden tüm biletlerin fiyatlarını ve ücretlerini görebilirsiniz. Burada yer alan fiyatlar, internet satış fiyat listesi üzerinden satıldığından, gişe fiyatına göre indirimlidir. Sitenin dili İngilizce ve İtalyanca’dır. ”one way” tek yön, ”round trip” gidiş-dönüş bilet almak isteyenler için seçeneklerdir. ”From” kalkış yeri, ”to” varış yeridir. ”Depart” üzerinden biniş tarihini seçtikten sonra kaç kişi yolculuk yapacağınızı da seçtikten sonra ”find tickets” butonuna basarak, bilet arama işlemi yapabilir kendinize uygun olduğunuz saati seçerek, ödeme işleminin ardından bilet alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Aldığınız biletin yazıcıdan çıktısını almayınız. Zira telefonunuza gelecek sms ve mailinize gelecek e-bilet ile trene binebilirsiniz. SMS ve mail üzerinde koltuk numarası, vagon numarası, sefer saati, tarihi, adınız-soyadınız ve bilet ücreti yer almaktadır. Ayrıca bilet onaylatmak için başka bir şey yapmanıza gerek yoktur. Zira trene binerken, kondüktör tarafından onay işlemi yapılacaktır.

İTALYA HIZLI TREN HATTI – TREN YOLLARI – SEFERLER HANGİLERİDİR

İtalya’da tren hattı oldukça yaygındır. Ancak en yaygın yapılan seferler; Roma – Floransa tren bileti, Milano – Venedik tren bileti, Floransa – Pisa tren bileti, Venedik – Floransa tren bileti, Roma – Torino tren bileti, Milano – Bari tren bileti, Floransa – Milano tren bileti, Venedik – Roma tren bileti, İtalya’da trenle seyahat yataklı tren ile de yapılabilmektedir. Trenle kaç saat sürer sorusunun yanıtı aradaki kilometre mesafe değerine bağlıdır. Arası kaç km ise aradaki süre o kadar çok veya az olmaktadır ancak yukarıda da tekrarlanığı üzere bu ülkedeki trenler Türkiye’deki gibi değildir. Hızlı tren statüsündedir.

İNTERNETTEN İTALYA TREN BİLETİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*** italya tren saatleri hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan göndeebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir