Yassıada Nerede – Yassıada’ya Nasıl Gidilir

yassıada

Dünyanın ilk beton adası olarak hizmete giren, eski Başbakan Adnan Menderes’in yargılandığı ve bu yargılamalar sonucunda idam edildiği sonradan müteahhitlere devredilerek 500 kişilik kongre merkezi, 120 kişilik otel, rezidans, cami ve yaşam merkezleri kurularak adının Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak değiştirildiği Yassıada nereye bağlı ve Yassıada ziyarete açık mı aşağıda bununla ilgili açıklamalar yer almaktadır.

YASSIADA ULAŞIM (NASIL GİDİLİR)

Yassıada, İstanbul’da bulunan adalardan birisidir. Sivriada’nın karşısında bulunan adadır. Ancak kişisel tekne, kotra veya yat ile gidilebilmektedir. Ada şu an sadece turizm amaçlıdır. İçeriside bulunan lüks rezidans, otel, kongre merkezi ve 1200 kişilik cami ile ancak adaya ziyarete gelecek vatandaşlara açıktır. Yassıada vapur seferleri bulunmamaktadır. Zira adadaki hizmetler, konaklama amacıyla sunulmaktadır. Çünkü adada Yassıada Müzesi (Adnan Menderes Müzesi), Kongre Merkezi vb. gibi günlük geziye uygun olmayan yerler var. Ayrıca son çalışma ile birlikte adadaki ağaç ve yeşil oranı yok denecek derecede azaltıldı, dolayısıyla sadece iş dünyası için uygun bir yer haline getirildi. Hayırsızada olarak bilinen sivri ve yassı adadan oluşan iki adanın, yassı olanıdır.

YASSIADA NEREYE BAĞLI – NEREDE BULUNUYOR – HANGİ ŞEHRE BAĞLI

Marmara Denizi üzerinde olan Demokrasi ve Özgürlükler Adası, Prens Adaları gibi İstanbul’a bağlıdır. Yassıada’da kaç kişi yaşıyor? İstanbul Anadolu Yakası’na bağlı olan Yassıada’nın nüfusu yoktur. zira adada yerleşik yaşayan insanlar yoktur. Ancak ziyaret amacıyla gelinen adalardandır. Kendisine en yakın ada Sivriada’dır. Sivriada’ya 0.9, Burgazada’ya 2.67 ve Kadıköy’e (Fenerbahçe) 6.27 deniz mili uzaklıktadır. Yassıada Yargılamalarından sonra tekrar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na verilen tesis, 1993 yılında, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne devredilmiştir. Fakültenin 1995’te terk etmesi ile boş kalmıştır. Şu anda da yapılan inşaat ve şantiyelerle bir toplantı ve konferans merkezi haline getirilmiş, iş dünyasının hizmetine sunulmuştur.

yassıada
Yassıada Haritası

DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER ADASI ZİYARETE AÇIK MI – HALKA AÇIK MI

Yassıada ziyarete açık mı sorusunun yanıtı evettir ancak, müze dışında bireysel olarak gezi imkanı bulunmamaktadır. Yassıada Müzesi giriş ücretli mi ücretsiz mi? Giriş ücreti henüz belli değildir. Yassıada eski hali ile yeni hali arasında farklılık bulunmaktadır. Yeni halinde ağaçlar kesildiği için artık dünyanın ilk beton adası olarak anılmaktadır. Yassıada’da ne var sorusunun cevabı ise, pek iç açıcı değil. Sadece iş toplantıları, kongre, konferans vb. gibi olaylar için mümkün bir yer.

*** Demokrasi ve Özgürlük Adası nerede ve nasıl gidilir hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan göndeebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir