Burgazada’ya Nasıl Gidilir – Burgazada Gezilecek Yerler

burgazada

İstanbul – Prens Adaları gezi rehberinden – Burgazada’da nereler gezilir – Burgazada’da ne yenir – yenecekler ve gezilecek yerler ile Burgazada ulaşımı hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

BURGAZADA GEZİ REHBERİ

Öncelikle şunu açıklamakta yarar var: Burgazada’ya ne zaman gidilir? Hangi mevsimde, hangi tarihte, hangi ayda, hafta içi mi hafta sonu mu? Peşinen açıklayalım, Adalar artık eski Adalar değil. Dolayısıyla Burgaz Adası da eski Burgaz Adası değil. Zira eskiden Büyükada, Heybeliada da dahil, haftaiçi bir sakinlik haftasonu bir kalabalıktan bahsetmek mümkündü. Ama artık İstanbul’un nüfusu uçtu gitti. Son 3 yılda 3 milyondan fazla Suriyeli, Afgan, Pakistanlı vb. olmak üzere yabancı nüfus aldı. Bunun yarısı kadar da Anadolu’dan nüfus aldı ve İstanbul resmen şişti. İstanbul’un adım başı kalabalık. Dolayısıyla artık haftaiçi de haftasonu da Adalar kalabalık.

Çok değil, bundan birkaç sene öncesinde insanlar haftasonu Adalar’a gideceği zaman, Büyükada ve Heybeliada’yı tercih etmezdi kalabalık olur diye. Şimdi aynı kalabalık Burgazada’da var. Zaten her şey vapura binmekle başlıyor. (eğer binebilirseniz tabii.) Daha vapurda devasa bir kalabalık ile herkesle akraba olmamaya çalışıyorsunuz. Her ne kadar belediye bu konuda elinden geleni yapmaya çalışsa da, belediyenin de eli kolu bağlı. Zira devlet tarafından yeni vapur alınmasına izin verilmiyor, bütçe talepleri reddediliyor. Vapura binip, Adalar’a indiğinizde, az önce şehirden kaçtığınız kalabalık işte karşınızda. Her tarafta insanlar birbirine çarpmamaya çalışıyor. Düşünüyorsunuz, buranın Taksim’den, Mecidiyeköy’den, Üsküdar’dan ne farkı var diye. Bağcılar’daki, Esenler’deki insan kalabalığı aynen karşınızda.

Dolayısıyla Burgazada’ya ne zaman gidilir sorusunun en olası hali, bir haftaiçi ikincisi ise kışın gitmektir. Eğer kış aylarında bir haftasonu giderseniz, daha rahat bir ortam bulursunuz. Ama o zaman da Burgazada’nın tadını ne kadar çıkarabilirsiniz, tartışılır. Yazın haftaiçi gitmek en mantıklısı olacaktır.

burgazada
Sait Faik Abasıyanık Heykeli (Burgazada)

BURGAZADA ULAŞIM NASIL YAPILIR?

Burgazada vapur iskelesi’nden indiğiniz zaman karşınıza çıkan yer Burgazada Meydanı. Burada her şeyi bulabilirsiniz eğer bir şey alacaksanız da buradan almalısınız. Diğer yerlerde alışveriş yapma imkanınız pek yok. Adada her yer aslında yürüme mesafesinde. Ancak uzak denebilecek noktalar da var. İşte burada bisiklet kiralama yollarına gidebilirsiniz. Buragazada bisiklet kiralama fiyatları ve ücretleri çok ucuz değil. Yanınızda götürmeye çalışın. Ayrıca adanın yokuşlu yolları da hiç az değil. Dolayısıyla bisiklet sürmek aynı zamanda terlemek ve yorulmak da demek. Bunu da dikkate alınız. Aşağıda Burgazada’da gezilecek yerler ve mesafeleri gösterilmiştir.

Burgazada İskelesi’nden;
Madam Marta Koyu’na nasıl gidilir? Uzaklık ve mesafe nedir? Yaklaşık 2 kilometre olup, yürüyüşe bağlı olarak 20-25 dakikada ulaşılabilir.
Kalpazankaya’ya nasıl gidilir? Uzaklık ve mesafe nedir? Burası da Madam Marta Koyu’na yakın olup, Yaklaşık 2 kilometre olup, yürüyüşe bağlı olarak 20-25 dakikada ulaşılabilir.
Süt Koyu’na nasıl gidilir? Uzaklık ve mesafe nedir? Yaklaşık 2 kilometre olup, yürüyüşe bağlı olarak 20-25 dakikada ulaşılabilir. Kalpazankaya Plajı’ndan önce gelmektedir.
Sait Faik Evi ve Sait Faik Müzesi’ne nasıl gidilir? Uzaklık ve mesafe nedir? Adanın merkezinde, tabelayı takip ederseniz 10 dakikada orada olursunuz. Kesinlikle gidilmesi gereken bir yer. Sait Faik de ağzının tadını biliyormuş ve burada yaşamayı tercih etmiş.
Hristo Manastırı’na nasıl gidilir? Uzaklık ve mesafe nedir? Yaklaşık 2 kilometre olup, yürüyüşe bağlı olarak 30-35 dakikada ulaşılabilir. Yol eğimli olup, bisikletle gitmek için uygun değildir.
Burgazada Öğretmenevi’ne nasıl gidilir? Uzaklık ve mesafe nedir? Adanın merkezinde, tabelayı takip ederseniz 10 dakikada orada olursunuz. Burgazada Öğretmenevi oda fiyat listesi mevsime göre değişmekle birlikte, yer bulmak oldukça zordur. Yoğun talep görmektedir. En az 1 ay önceden yer ayırtma ve rezervasyon yaptırmak yararınıza olacaktır. Burgazada Öğretmenevi kafeteryası fiyatları uygundur. rezervasyona gerek yoktur.
Kalpazankaya Restaurant’a nasıl gidilir? Uzaklık ve mesafe nedir? Yaklaşık 3 kilometre olup, yürüyüşe bağlı olarak 40-45 dakikada ulaşılabilir. Burası merkezi noktalara göre biraz daha uzak kalmaktadır. Bu nedenle fiyat ve ücret listesi daha uygundur. Manzarası gayet iyidir.

BURGAZADA OTOBÜS SEFERLERİ

Burgazada faytonları, gerçekten bir insanlık ayıbı idi. Atlar, üzerinde sayısız kişiyle, günde sayısız sefer yapıyordu. Sonunda faytonlar kaldırıldı, atlar da haralara gönderildi. Burgazada fayton fiyatlarının yüksekliği hem de böyle bir ihtiyacın olması karşılığında, faytonlar kaldırılarak yerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından BU-1 kodu ile elektrikli otobüs seferlerine başlandı. Her 20 dakikada bir seferi olan Burgazada otobüsleri, Vapur İskelesi – Muhtarlık – Pazar Yolu – Dar Sokak – Ayışığı Sokak – Burgazada Öğretmenevi – Cennet Yolu – Aya Nikola – Süt Koyu – Kalpazankaya Sahili durakları üzerinden geçiyor. Dönüşte de aynı güzergah üzerineden iskeleye bırakıyor. Bu kadar kısa mesafeye göre ücret biraz pahalı. 12 tl. Nakit ödeme alınmıyor, İstanbulkart kullanılabilir.

BURGAZADA VAPUR SEFERLERİ

Eminönü – Burgazada vapur seferleri kaldırılmıştır. Bundan sonra yapılan seferler Kabataş – Burgazada, Beşiktaş – Burgazada, Bostancı – Burgazada ve Kadıköy – Burgazada vapur seferleridir. Bu seferler İBB’ya bağlı Şehir Hatları tarafından yapılmakta olup; Turyol seferleri ve Dentur seferleri, Şehir Hatları’ndan bağımsız olarak yapılmaktadır.

BURGAZADA PLAJLARI

Adada plajı olan oteller olduğu gibi ücretli ve ücretsiz Burgazada plajları mevcuttur. Kalpazankaya Plajı, Madam Marta Plajı, Süt Koyu Plajı, Çamakya Aile Plajı, Adalar Su Sporları Kulübü plajı, Burgazada Halk Plajı, Burgazada Düşler Sahil Plajı… Burgazada’da denize girilecek yerler açısından oldukça zengindir. Ancak Burgazada kamp alanları ve kamp yapılacak yerler kısıtlıdır.

*** burgazada pansiyon fiyatları hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan göndeebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir