Anadolu Kavağı Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Yapılır

anadolu kavağı

İstanbul Anadolu Yakası – Beykoz gezi rehberinden – Anadolu Kavağı gezilecek yerler, Anadolu Kavağı’nda nere gezilir, ne yenir – ne içilir aşağıda bununla ilgili açıklamalar yer almaktadır.

ANADOLU KAVAĞI’NA NASIL GİDİLİR

Anadolu Kavağı nerededir? Bu semt, İstanbul’un eski köylerinden biridir. Ancak şimdilerde bir turistik merkez. Anadolu Yakası’nda, Beykoz ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Buraya gelmenin en kolay yolu Üskdar – Anadolu Kavağı vapurlarıdır. ancak Üsküdar – Anadolu Kavağı vapur seferleri ve saatleri oldukça kısıtlıdır. Yine alternatif olarak Üsküdar – Beykoz vapur seferleri ile Beykoz’a geldikten sonra oradan İETT otobüsleri ile Anadolu Kavağı’na gitmektir. Üsküdar – Beykoz vapur saatleri daha fazladır. Bununla beraber Sarıyer – Anadolu Kavağı vapur seferleri de mevcuttur. Beykoz’dan sonra 15A Anadolu Kavağı – Kavacık otobüslerini kullanabilirsiniz. 15A saatleri haftaiçi akşam 10’a kadar otobüs seferleri mevcuttur. Kendi aracınız ile gelmek oldukça zor olabilir zira Üsküdar sahil yolu ile Beykoz sahil yolu arasındaki trafiği her İstanbullu az çok bilir. Ortada rezalet bir trafik vardır. Özellikle haftasonları gününüzün yarısını trafikte harcarsınız. Anadolu Kavağı’na giden otobüsler de sayıca az olduğu için gene en mantıklı yol, vapur saatlerine uydurarak, vapurla karşıya geçmektir.

anadolu kavağı
Anadolu Kavağı, Beykoz – İstanbul

ANADOLU KAVAĞI’NDA NE YAPILIR

Burası daha 2000’li yılların başında resmen köydü. İstanbul’un önlenemez büyümesi ve durdulamaz göçü ile kent yaşamı buralara kadar gelmişse de hala bakir kalan nadir yerlerden birisi. Kısaca burada doğal bir deniz, yeşillikler içerisinde bir köy havası bulunan semt demek mümkündür. Anadolu Kavağı’nda restoranlarda yemek yiyebilir, Anadolu Kavağı kahvaltı mekanlarında, eşiniz dostunuz ile kahvaltı yapabilirsiniz. Ha ama şunu söylemekte yarar var, restoran ve kafe kalitesi çok yüksek değil, müşteriye değer veren az ve fiyatları oldukça yüksek. Özellikle balık restoranları fiyatları ve kahvaltı ücret tarifesi ilgi çekici düzeyde yüksek. Beykoz Belediyesi de vatandaştan yana değil de iş adamlarından yana olunca haliyle şikayet edecek bir merci de yok ortada. Ziyarete gitmeden önce dikkate almanızda yarar var.

YOROS KALESİ NEREDE – AÇIK MI – ÜCRETLİ Mİ

Anadolu Kavağı sahili, yemyeşil doğası ile birlikte görülmesi gereken bir diğer yer Yoros Kalesi’dir. Yoros Kalesi giriş ücreti yoktur ancak Yoros kalesi açık mı kapalı mı sorusunun yanıtı net değildir zira koronavirüs nedeiyle bazen açık azen kapalıdır. Bunu ancak gittiğinizde görebilirsiniz. Yoros Kalesi kafeleri en çok ilgi gören mekanlardan olup, yukarıda bahsedilen fiyat listesi yine bu kale için de geçerlidir. Vapur seferleri ile gelmek isteyenler yine yukarıda bahsedilen yollar ile gelebilirler.

ANADOLU KAVAĞINDA DENİZE GİRİLECEK YERLER

Bu küçük balıkçı kasabası artık bir turistik belde. Dolayısıyla Anadolu Kavağında denize girmek serbest gibi dursa da aslında değil, zira gerek parsellenmiş restoranlarve kafeler gerekse denize girmenin yasak olduğu bölgeler ile bir plaj semti değil, turistik balıkçı kasabası hüviyetindedir. Ancak 2000’li yılların başına kadar denize girmek isteyenler için ideal bir noktaydı. Artık değil. Ancak Anadolu Kavağı Askeri Plajı Tesisleri mevcuttur. Kadınlar plajı ve askeri plaj olmak üzere iki çeşittir.

ANADOLU KAVAĞINDA KALINACAK YERLER

Anadolu Kavağı pansiyonları ve otelleri mevcuttur. Kalacak yer imkanları vardır. Cemed House, Erzurumlu Otel, Kilya Otel vb. bulunan otellerden bazılarıdır. Anadolu Kavağı otel ve pansiyon fiyatları yaz mevsiminde oldukça yüksektir. Bununla beraber beykoz’da veya Üsküdar’da konaklama yapılarak gidip gelmek daha mantıklı bir seçenek olarak karşımızda durmaktadır. Burada Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Tesisleri mevcuttur ancak bu halka açık değildir. Havuz, yüme havuzu imkanları az da olsa vardır.

YOL TARİFİ İÇİN ANADOLU KAVAĞI HARİTASI

*** anadolu kavağı plajları hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan göndeebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir