Kokulu Bitkiler Gezisi – İsimleri Nelerdir

kokulu bitkiler
bitkiler

Gezi deyince artık sadece tarihi yerler, mimari yapılar ve gece hayatı akla gelmemeli. Artık doğa turizmi içerisinde farklı alternatifler var. Onlardan birisi de doğal güzelliklerden olan bitkiler. En başta da kokulu bitkiler isimleri ile gezi için nerede bulunur aşağıda bununla ilgili bilgiler yer alıyor.

SEYAHAT İÇİN KOKULU BİTKİLER NELERDİR

Ülkemizde 1970′li yıllardan itibaren kesme çiçekler başta olmak üzere kapalı alanda yetiştirilebilecek güzel kokulu çiçekler oldukça ilgi görmeye başladı. Dolayıyıla fiyatları arttı ve üretimi ile birlikte talep de arttı. Ancak ülkemiz hala istenen seviyede değil. Bugün öyle ki küçücük Hollanda dahi süs bitkileri üretimi yönünden Türkiye’den çok çok ileri bir konumda. Asya Kıtası içerisindeki kesme yetiştiriciliği yapan ülkeler; Çin, Hindistan, Japonya, Tayland, İsrail ve Malezya’dır. Çiğdem, glayöl, kardelen, lâle,nergis, sümbül,süsen, şakayık ve zambak dünya piyasalarında önemli bir yere sahip soğanlı bitkilerden bazılarıdır. Koku süs bitkilerinde özellikle de iç mekân ve dış mekân bitkilerinde fazlaca aranan bir özelliktir. Güzel kokulu bitkilerden bazıları: arpa zambağı, gece yasemini, hanımeli, Isparta gülü, ıtır, iğde, leylak, mis zambak, nergis ve sümbül. Çin ve Orta ve Güney Amerika ülkelerinden Meksika, Kolombiya, Ekvator ve Brezilya önemli kesme çiçek yetiştiriciliği yapan ülkelerdendir. Bu ülkeler arasında Kolombiya başta karanfil olmak üzere en kaliteli kesme çiçek üretimi yapan ülkedir. Mevsimlik çiçekler dış mekâna renk, koku, huzurve canlılık getirmek, kısa zamanda çiçek elde etmek, tekdüzeliği yok etmek, yüzey etkisi yaratmak, görünmek istenmeyen yerlerin kısa sürede kapatılması amaçlarıyla geniş ölçüde kullanılmaktadır.

En güzel kokulu çiçek hangisidir? Bu tercihe göre değişmekle birlikte gül, begonya, kiraz çiçeği, orkide, fesleğen, menekşe, leylak, manolya en beğenilen çiçeklerdir.
Begonya kokar mı? Evet, güzel bir kokusu vardır.
Parfüm kokulu çiçekler nelerdir? Kolonya çiçeği, brugmansia, hanımeli, melisa.
Cennet kokulu çiçekler hangileridir? Bu farazi bir tanımdır.
Gece güzel kokan çiçek hangisidir? Akşamları kokan çiçek olarak, kolonya çiçeği (parfüm çiçeği), gece yasemini, gece kraliçesi, parfüm çalısı gece kokan bitkiler örnekleridir. Bunlar aynı zamanda evi güzel kokutan çiçeklerdir.

*** kesme kokulu çiçekli ağaçlar hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir