Otobüsle Balkan Gezisi Turları Yorumları

balkanlar
Balkanlar Haritası

Balkanlar bizim için çok özel bir coğrafya. Kaldı ki, İstanbul, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli de Balkanların bir parçası. Otobüsle Balkanlar turu yapmak isteyenlerin ise kararına yön verecek bir değerlendirme yazısı aşağıda yer alıyor.

OTOBÜSLE BALKANLARA GİTMEK

Bu işi yapan pek çok tur şirketi var. Pronto Tur, Jolly Tur, Mika Tur, Ets Tur… Bununla beraer araçla balkanlar turu da yapmak mümkün. İnsanlar şahsi arabaları ile balkan gezisi yapabiliyor. İstanbul çıkışlı, Ankara çıkışlı, İzmir çıkışlı ve Bursa çıkışlı olmak üzere alternatifler mevcut. Peki gezide dikkate alınması gerekenler neler:

1- Karayolu ile balkan turu yapılacağından ister Bulgaristan’dan ister Yunanistan’dan giriş yapın her iki ülke de ülkemize vize uyguladığı için vize almanız gerekecek.
2- Balkanlar eskisi gibi ucuz değil. Fiyatlar hemen hemen ülkemizle aynı. Sadece Türkiye’de vergiler aşırı yüksek olduğu için bazı şeyler daha ucuz.
3- Bulgaristan’da rüşvet sorunu tam anlamıyla çözülmüş değil. Karadağ’da ise Türklere açıkça ırkçılık yapılıyor.
4- Zaman sıkıntınız varsa Arnavutluk devredışı bırakılabilir, bununla beraber Karadağ’da da ırkçı polislerle muhatap olmak istemiyorsanız bu ülkeyi de es geçebilirsiniz.
5- Balkan ülkelerinde, merkezi yerlerde Türkçe ile işinizi halledebilirsiniz. Kaldı ki, Türk Lirası hemen hemen tüm döviz bürolarında geçiyor. Ancak kur farkı biraz kopuk.
6- Önce Kosova’ya girerseniz, Sırbistan’a girişte sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca Kosova’dan Sırbistan’a direkt geçemezsiniz. Sırbistan, Kosova’yı ülke olarak tanımıyor.

En iyi balkan turu hangisi? Öncelikle bu zamanınıza, bütçenize göre değişir. Kendi başınıza mı yapacaksınız yoksa otobüsle balkan turu yapanlar ve firmalar aracılığıyla mı bunu değerlendirmeniz gerekiyor. Şunu açıklamakta fayda var, hiç dil bilmeden Türkiye dışında gezebileceğiniz Azerbaycan ve balkan ülkeleri vardır. Dolayısıyla tur şirketleri olmadan da gezilebilir.
Balkanlarda balayı yapmak nasıldır? Gayet de güzeldir. Malumunuz ki, döviz fiyatları uçtu gitti. Dolayısıyla yurtdışında balayı için balkanlar en ideal yerlerden biri. Son zamanlarda Belgrad balayı için önemli bir yer. Sırbistan dışında da Makedonya balayı için tercih edilenlerden. Bulgaristan balayı için farklı bir deneyim olacaktır. Sofya, Varna, Burgaz, Plovdiv… Balayı için alternatif Bulgar şehirleri. Arnavutluk nispeten ucuz olmasına rağmen, turistik bir ülke olmamasından ötürü tercih edilmeyebilir. Karadağ küçük ama güzeldir. Ancak Karadağ’da Türklere ırkçılık durumu vardır.

BALKAN ÜLKELERİ UCUZ UÇAK BİLETİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

*** otobüsle balkan turu fiyatları hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir