Karadağ Turistik Yerler – Nasıl Gidilir – Gece Hayatı

karadağ
Karadağ

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize istemeyen bir ülke olduğundan tatil alternatifleri içerisinde olan bir ülke Montenegro. Türkçe ismiyle Karadağ nasıl bir ülke, Karadağ’a vizesiz gidilir mi, Karadağ gece hayatı nasıldır hepsi burada.

KARADAĞ GEZİLECEK YERLER

Karadağ yani uluslararası ismiyle Montenegro çok küçük bir ülke. 600 bin nüfusu var resmi olarak ama 600 bin bile yok. Başkenti Podgorica eski ismiyle Titograd. Yugoslavya’nın ünlü lideri Mareşal Tito’nun şehri anlamında. Çünkü Yugoslavya’nın bir parçası iken, Josep Broz Tito aslında Hırvatistan’da doğmuş olmasına rağmen bu kente olan sevgisinden dolayı bu adı almış desek yalan olmaz sanırım. Yugoslavya dağıldıktan sonra Sırbistan – Karadağ olarak ayrılıyorlar. Son olarak Sırbistan’dan da ayrılarak bağımsız bir ülke haline geliyor. Ama kentin pek çok yerinde hala Yugoslavya’nın izlerini görmek mümkün. O dönemden kalma apartmanlar, binalar hatta hala dağılan ülkenin adı ile yazılan adresler…

Karadağ nerede? Avrupa’da yer alan bir balkan ülkesi. Aynı zamanda eski bir Osmanlı ülkesi. Ama kentte Osmanlı’dan izlere pek fazla rastlamanız mümkün değil. Sadece bir saat kulesi ve Müslüman mezarlığı var. bunun dışında Yugoslavya izleri hakim bu ülkede.

Karadağ’a nasıl gidilir?

Öncelikle şunu belirtelim. Karadağ’da Türklere çok açık bir ırkçılık yapılıyor. Gidenlerin bunu göze alması gerekiyor. Bu ırkçılığı Balkanlarda mevcut olan Osmanlı nefreti ile karıştırmayın. Genel bir ırkçılık var Türklere karşı. Pasaport polisleri uyuşturucu kaçakçısı muamelesi yapıyor. Bu yüzden çok dikkatli olun. Polisler aracınızı, eşyalarınızı aramak istediğinde kesinlikle başlarında durun. Rüşvet almak için çantanıza, cebinize uyuşturucu atabilirler. Buna çok dikkat edin.

Bu uyarıyı yaptıktan sonra Karadağ’a uçakla gitmek 2 saat. Karadağ’ın başkenti Podgorica Havaalanı’na sadece THY uçuyor. ve THY bilet fiyatları da tahmin edileceği gibi uçuk fiyatlarda. Bu yüzden Pegasus ile Arnavutluk’un başkenti Tiran’a uçup, oradan karayoluyla Podgorica (Sırpça okunuşu Podgoritsa)’ya 2-3 saat gibi bir sürede geçebilirsiniz. Bu arada Tiran’dan Karadağ’a geçerken, eski bir Osmanlı şehri olan İşkodra kentini de görme fırsatı bulursunuz. Osmanlı kenti olsa da maalesef Osmanlı nefreti burada da hakim. 28 Kasım’da İşkodra’da Osmanlı’dan Kurtuluş Bayramı kutlanıyor. Karadağ’da gezecek iki yer var. Kotor ve Budva. Buralar Karadağ’ın tatil merkezleri. Başkent Podgorica’da görecek bir şey yok denebilir. Sadece ”sahat kulesi” dedikleri saat kulesi var. Bunun dışında Velvet denen cadde, Podgorica gece hayatı için merkez. Burada Titograd ve Sheakspeare adında oldukça iyi iki gece kulübü var. Ülkenin para birimi euro. Dolayısıyla ülkemize göre fiyatlar biraz pahalı. Kentin göbeğinde sizi bir Ziraat Bankası karşılayacak.

podgorica
Podgorica Stara Varos (Karadağ)

Karadağ Gece Hayatı – Budva ve Kotor’da yaz aylarında gece kulüleri, night club, bar, pub gibi yerleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Başkent Podgorica’da ise Velvet isimli caddede gece hayatı yoğun yaşanıyor ve oldukça canlı .

Karadağ Turu yapmak isteyenler için Podgorica’da ne yenir? Burada restoran imkanı fena değil. Pod Volat restaurant tavsiye edilir. Sürekli dolu olan bu restoranda ilgi güzel. Sırp yemekleri tatmak isteyenler için tavsiye edilir. Kaçamak isimli sırp yemeği oldukça güzel. İki kişi gayet doygun bir menü için 30-35 euro gibi bir bedelle karnınızı doyurabilirsiniz. Etler oldukça kaliteli. Türkiye’deki gibi kalitesiz değil. Sabahları da yerel börekçilerden kahvaltı yapmaya çalışın. Çok güzel börekler yapılıyor. Bizdeki gibi içinde peynir olmayan peynirli, patates olmayan patatesli poğaça gibi değil. Reçelli, marmelatlı börekler – poğaçalar dahi var. Çok taze, hesaplı ve nefis. Müze, kültür merkezi gibi şeyler çok fazla yok. Kentte bahis salonu ve kumarhane mevcut.

Karayoluyla geçiş yapacaksanız gündüz geçmeye dikkat edin. Dediğimiz gibi Karadağ devleti Türklere ırkçılık yapılıyor.  Gündüz biraz daha hakkınızı arama yoluna gidebilirsiniz. Karadağ’a Arnavutluk tarafından geçiş yapınca başkent Podgorica oldukça kısa mesafede. Montenegro oldukça küçük bir ülke. Sınırdan yarım saat sonra başkente varıyorsunuz. Kente girince ilk olarak sizi Müslüman Mezarlığı karşılıyor. Sonra irili ufaklı yerler. Podgorica kent merkezi küçük ama dolu. Bu kadar güvenli ve küçük bir şehirde çok fazla polis olduğu dikkatinizi çekecek. Pasaportunuzu araçta, otelde vs. bırakmayın. Tekrar tekrar edelim Türklere ırkçılık yapıldığı için bu konularda hassas davranın.

Podgorica – Budva – Kotor ulaşımı Podgorica Otogarı ve Podgorica tren istasyonu üzerinden yapılmakta. Otogardan hemen hemen tüm balkan şehirlerine otobüs bulabilirsiniz. Otogar da tren garı da oldukça küçük. Türkiye’deki bir ilçe otogarı boyutunda. Başkent olmasına bakmayın kent içi toplu ulaşım da yok. Zaten şehir bir uçtan bir uca 20 dakika yürümeyle bitiyor.

karadağ
Başkent Podgorica’da bulunan bir parktaki yazıt

Karadağ otel fiyatları Podgorica otel fiyatları iki kişi için gecelik 50 euro civarında. Kahvaltı isterseniz ekstra 7 ila 10 euro arasında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Hostellar daha ucuzdur muhakkak. Zaten otellerin de pek kaliteli olduğu söylenemez.

Ülkede ağırlıklı olarak latin alfabesi kullanılıyor. Kril alfabesi çok az ve Yugoslavya zamanından kalma binalarda kalmış sadece. İngilizce bilen çok. Sırpçaya çok benzeyen Karadağca konuşuluyor ülkede. Halk eğitimli. Genç nüfus göze çarpıyor. Karadağ din olarak Hristiyan, Ateist ve Müslüman karışımı.

Montenegro – Karadağ Gezilecek şehirler üç tane yukarıda değindiğimiz gibi. Ama zaten çok küçük bir ülke. Yazın gitmeyecekseniz, gitmenin bir anlamı yok. Ülke ekonomik anlamda geri. Kurtuluşu Avrupa Birliği’ne girmekte görüyorlar. AB’ye üye değiller ama her tarafta AB bayrağı görmeniz mümkün. Her ne kadar Sırp olsalar da Rus yanlısı değil AB yanlısı halkı mevcut. Geçtiğimiz günlerde Karadağ’da 5 Rus ajanı darbe yapmaya kalkıştı diye haberler ile gündeme geldi ülke. Haberler doğru mu yanlış mı bilmiyoruz ama gerçekten de 5 kişiyle darbe yapılacak kadar küçük bir ülke Karadağ.

KARADAĞ UCUZ UÇAK BİLETİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

*** karadağ gezi rehberi hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir