Van Nerede – Van’a Nasıl Gidilir

van
Van Kalesi (Kaynak: Van Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

Doğu Anadolu Bölgesi ulaşım rehberinden Van’a otobüsle – uçakla – trenle nasıl gidilir ile bu kentte gezilip – görülmesi gereken yerler ve Van ulaşım bilgileri aşağıda yer almaktadır.

VAN HANGİ BÖLGEDEDİR

Van nerededir? Doğu Anadolu Bölgesi’nde Yukarı Murat – Van bölümünde – İran sınırında bulunmaktadır.

Van’a uçakla nasıl gidilir? İstanbul’dan – Ankara’dan – İzmir’den – Antalya’dan Van’a uçak seferleri vardır. Bununla beraber diğer illerden aktarmalı uçak seferleri Türk Hava Yolları (THY), Anadolujet, Sunexpress, Onur Air ve Pegasus uçuşları ile yapılmaktadır.

Van’ın komşuları hangisidir? Bitlis, Hakkari, Ağrı, Siirt, Şırnak ve İran
Van ilçeleri nelerdir? Tuşba, İpekyolu (merkez ilçeler), Bahçesaray, Edremit, Erciş, Çatak, Gürpınar, Başkale, Saray, Çaldıran, Muradiye, Özalp ve Gevaş.
Van Gölü Türkiye’nin en büyük gölüdür. Ancak Van Merkez’de yer almamaktadır. Ancak Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsü, Edremit ve Tuşba ilçesinde görülebilmektedir. Van Gölü Canavarı Efsanesi hikayesi ile nam salmışsa da Van gölü canavarı gerçek değildir. Van gölü canavarı var mı sorusunun yanıtı, hayırdır. Güvenle gezebilirsiniz. Ancak kentte buna dair heykel, resim, afiş vb. vardır ve tanıtım amacıyla kullanılagelmektedir.

Van’a otobüsle nasıl gidilir? Van Otogarı’ndan veya Van Otogarı’na Türkiye’nin her yerinden Van otobüs seferleri mevcuttur. Kamil Koç Turizm, Vangölü Seyahat, Best Van Turizm, Vanyolu Seyahat, Van Erciş Seyahat olmak üzere birçok otobüs firması mevcuttur.

Van’a trenle nasıl gidilir? İstanbul’dan – Ankara’dan – İzmir’den – Malatya’dan – Kayseri’den – Konya’dan ve diğer birçok ilden Van’a tren seferleri vardır. Van TCDD tren istasyonları, Van ve ilçelerine dağılmıştır. Van hızlı tren seferleri ve bu yönde bir çalışma bulunmamaktadır.

Van’dan İran’a otobüs seferleri – minibüs seferleri mevcuttur. Bu seferler İran’ın Güney Azerbaycan Bölgesi’ne, Tebriz – Urumiye şehirlerine ve Tahran’a seferler olmak üzere alternatiflidir.

Van Gezilecek – Görülecek yerler: Van Gölü, Van Kalesi, Akdamar Kilisesi, Van Çarşısı, Peynirciler Çarşısı, Cumhuriyet Caddesi, Maraş Caddesi, Beşyol, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Barınağı

VAN UCUZ UÇAK BİLETİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

*** van nasıl bir yer hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir