Dünyanın Yeni 7 Harikası Nelerdir – İsimleri Nedir

dünyanın yeni 7 harikası

Dünyayı gezmek isteyen ancak nereden başlayacağını, nasıl yapacağını bilmeyenler için tarihten günümüze değişmeyen bir öneri dünyanın yeni yedi harikası ve isimleri ile nerede oldukları aşağıda yer alıyor.

DÜNYANIN YENİ YEDİ YENİ HARİKASI NEREDE

İsviçreli bir kültür kuruluşu geçtiğimiz yıllarda bir oylama yaparak mevcut dünyanın yedi harikasına bir yeni yedi harika daha ekledi. İşte onlar da aşağıda yer alıyor. Yeni 7 harika hangi ülkelerde, hangi şehirlerde kısacası dünyanın nerelerinde?

– Çin Seddi (Çin Halk Cumhuriyeti)
– Maçu Piçu (Peru)
– Petra (Ürdün)
– Christo Redentor Heykeli (Brezilya Cumhuriyeti)
– Itza Kulesi (Meksika)
– Kolezyum (İtalya)
– Taç Mahal (Hindistan)
– Giza Piramitleri – Keops Piramidi (Mısır Cumhuriyeti)

Dünyanın Yeni 7 Harikası hakkında kısa bilgi: İngilizce ve Fransızca yapılan oylamada İsviçreli kültür kuruluşu Türkiye’de Ayasofya Müzesi’ni de aday olarak göstermiş ancak İstanbul’daki Ayasofya Müzesi finale kalmasına rağmen listeye girememiştir. Şu anda Ayasofya Camii hatta resmi adıyla Ayasofya Kebir Camii olan bu yapının dünyanın yeni harikaları arasına girmesi şimdilik beklenmiyor.

DÜNYANIN ESKİ YEDİ HARİKASI NELERDİR

Yıllardan beri hala süregelen harikalar ise asla önemini kaybetmeyen her yıl milyonlarca turist çeken, dünyanın her yerinde öğrencilere dünyanın 7 harikası slayt ve gösteri ödevleri olarak sunulan insanoğlunun yaptığı mucizeler ise aşağıda.

1- Zeus Heykeli (Yunanistan)
2- Rodos Heykeli (Yunanistan)
3- İskenderiye Feneri
4- Kral Mezarı – Halikarnas Mozolesi
5- Artemis Tapınağı
6- Babil’in Asma Bahçeleri
7- Keops Piramidi

DÜNYANIN SEKİZİNCİ HARİKASI NEDİR? ADAYLAR HANGİLERİDİR?

Bunun için şu an net bir şey yoktur. İnsanlar genelde bir şeye iltifat buyurmak için bunu kullanırlar. ”sen dünyanın 8. harikasısın” ya da ”bu şey dünyanın 8. harikası” gibi övgüye mazhar şeylerde abartılı olarak kullanılmaya yarıyor şimdilik. Türkiye’den dünyanın sekizinci harikası adayları Adıyaman ile Malatya arasındaki Nemrut Dağı ve de Denizli’deki Pamukkale Traventerleri olarak öe çıkıyor. Ancak, dünya ile kıyaslandığında bizdeki eserlerin pek bir şansı yokmuş gibi duruyor. Ama elbette 8. dünya harikası ülkemizden çıkarsa çok da memnun oluruz.

DÜNYANIN HER YERİNE UCUZ UÇAK BİLETİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

*** dünyanın harikaları listesi hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir