Süleymaniye Cami Nerede – Nasıl Gidilir

süleymaniye camii

Mimar Sinan tarafından yapılmış camilerden birisi olan Süleymaniye Cami gezisi hakkında bilgiler ile Süleymaniye cami sırları ve Süleymaniye’ye nasıl gidilir bununla ilgili bilgiler aşağıda yer alıyor.

SÜLEYMANİYE CAMİ’YE NASIL GİDİLİR

27 Mayıs 1960′ta güvenlik gerekçesiyle kapatılan İstanbul Üniversitesi’nin Süleymaniye Kapısı, restorasyonun ardından turizme açılacak. Yerleşkenin ilk girişi konumundaki kapının onarımı 1 milyon liraya mal olacak. Ziyaretçiler ‘Kültür Yolu’ adı verilecek kapıdan geçtikten sonra Süleymaniye Camii’ne ulaşım sağlanabilecek.

Yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçisi olan ve çoğu zaman talebi karşılayamayan İstanbul Üniversitesi Beyazıt yerleşkesi ve Süleymaniye Camii özellikleri ve hikayesi ile birlikte turizme açılıyor. 2010 Kültür Başkenti Ajansı’nın da destek verdiği restorasyon çalışması sayesinde 32. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz tarafından 1865-66 yıllarında yaptırılan ve bugün üniversite olarak hizmet veren tarihi yerleşke, gözde turizm merkezlerinden biri olacak. 50 yıl aradan sonra ilk kez bakıma alınan Beyazıt’taki tarihi üniversite kapısından geçecek ziyaretçi, Osmanlı’nın Genelkurmay’ı olarak kullanılan yapıyı gezerek Süleymaniye Kapısı’ndan çıkacak. Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri tamamlanan kapı 5 ay sonra yeniden hayat bulacak. Tarihi kapı en son 60 darbesine zemin hazırlayan, 40 kişinin yaralandığı ve Turan Emeksiz’in öldürüldüğü 28 Nisan 1960′taki olaylarda öğrenciler tarafından kullanılmıştı. Darbeden sonra güvenlik gerekçesiyle kapıya mühür vurulmuştu.

Proje kapsamında tarihi üniversite Süleymaniye gezisi için 1 ve 1,5 saatlik iki ayrı program düzenlenecek. Ziyaretçilere Türkçe ve İngilizcenin yanı sıra 12 farklı dilde bilgi verilecek. Ziyaretler ilk aşamada salı, perşembe ve pazar günleri öğleden önce ve sonra olmak üzere 4 kez planlanıyor. Kule çevresinde veya havuzlu bahçede çeşitli dinlenme mekânları da hazır olacak. Yerleşkede restorasyonu tamamlanan 2. Beyazıt Hamamı, Süleymaniye Cami İçi, Mirgün Köşkü, Abdüllatif Suphi Paşa Konağı, Nadir Eserler Kütüphanesi, yerleşke çevre duvarları ve taş odalar ise ziyarete hazır durumda.

SÜLEYMANİYE CAMİ’YE NASIL GİDİLİR?

Öncelikle Süleymaniye Cami nerededir? İstanbul Avrupa Yakası, Fatih ilçesi Süleymaniye semtinde yer almaktadır.
Süleymaniye Camii’ye nasıl gidilir? En kolay yol T1 Kabataş – Bağcılar tramvay hattı ile gitmektir. Zira Süleymaniye Camii’nin bulunduğu yer trafik anlamında çok zor, hatta pek çok alanı trafiğe kapalıdır. Eminönü’nden, Topkapı’dan, Bayrampaşa’dan, Aksaray’dan, Bağcılar’dan, Zeytinburnu’ndan tramvaya binerek Beyazıt istasyonunda indikten sonra, İstanbul Üniversitesi’ni Süleymaniye’ye bağlayan sokak arasından ulaşabilirsiniz. Metro ile gitmek isteyenler için Vezneciler istasyonunda inerek ulaşım sağlayabilir yine İETT otobüsleri ile Vezneciler ve Beyazıt otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Süleymaniye Camii’ye defnedilen kişiler, yatan zatlar ve mezar taşları kimlere aittir? Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan, Sadrazam M. Ali Paşa, Hattat Ali Fuat, Serasker Hüseyin Avni Paşa, Kaptan- ı Derya Kayserili Ahmet Paşa ve Safiye Sultan burada yatmaktadır. Ve en önemlisi Mimar Sinan’ın mezarı da yine burada yer almaktadır.

Süleymaniye’de gezilecek yerler: Buraya gelmişken sadece camiiyi değil, tarihi İstanbul Üniversitesi’ni, Beyazıt Meydanı’nı, Kapalı Çarşı’yı, Çemberlitaş’ı, Mısır Çarşısı’nı gezmeden dönmeyin. Yine Süleymaniye’deki kuru fasulyecilerden meşhur kuru fasulye yemeyi unutmayın. Erzincanlı Ali Baba kuru fasulye lokantası, Her ne kadar Rizeli bir aile tarafından işletilse de Malatya Beydağı Kuru Fasulye Lokantası ve yine Kanaat Lokantası en meşhurlarıdır.

*** mimar sinan süleymaniye camii tarihi hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir