Plovdiv Gezilecek Yerler – Filibe Neresi Gezilir?

plovdiv filibe
Plovdiv – Filibe (Foto: info4u.bg)

Bulgaristan tarihi kentlerinden birisi olan Plovdiv’de neresi gezilir aşağıda bununla ilgili yerler ve ücretsiz Plovdiv – Filibe turu hakkında bilgiler yer alıyor.

PLOVDİV’DE (FİLİBE) GEZİLECEK YERLER

Topladığı bağışlarla Bulgaristan’a gelenler için ücretsiz turistik hizmetler veren 365 Assocation Plovdiv’e (Filibe’ye) gelenler için aşağıdaki turu otobüslerle ücretsiz olarak vermektedir. Geziye İngilizce tur rehberleriği de dahildir. Bu liste Plovdiv’i bağımsız gezmek isteyenler için de yeterlidir.

01 Filibe Askeri Müzesi
02 Gossip girls & the buttons
03 Graffiti on Sahat Hill
04 Statue of Milyo the Crazy
05 Roman Stadyumu
06 Maina, Aylyak and Kapana
07 Filibe Kalesi ve Evi
08 Balabanoğlu Evi ve  Hisar Kapısı
09 Agir Balabanoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi
10 The Hills
11 First Exhibition
12 Maritza river
13 Constantine veHelena Church Mevlevihanesi
14 La Martine Evi ve Lamartine Paneli
15 Filibe Antik Tiyatrosu
16 Yellow School and Sasho the Sweetheart
17 Bulgar Ressam Tsanko Lavrenov Ziyareti
18 Mary Assumption Katedrali

filibe plovdiv
Plovdiv (Foto: dariknews.bg)

FİLİBE – PLOVDIV NEREDE? FİLİBE’YE – PLOVDİV’E NASILGİDİLİR?
Plovdiv ile Filibe aynı şehirdir. Osmanlı zamanında Filibe denen bu şehir, Bulgaristan bağımsızlığını ilan ettikten sonra Bulgarca adı olan Plovdiv ismini almıştır. Bulgaristan’ın kültür şehridir ve ülkenin orta kısmında yer alır. Türkiye’ye Sofya’dan daha yakındır. Plovdiv ilçeleri ve Filibe köylerinde, Filibe Türkleri hala yaşamakta ve Türkçe konuşmaktadır. Her ne kadar komünist yönetim zamanında Todor Jivkov tarafından göçe zorlanmışlarsa da hala yaşayanlar mevcuttur.
Plovdiv’e ulaşım kolaydır. Kendi aracınız ile gittğinizde Bulgaristan sınır kapısı Kapitan Andreevo’dan sonra yön tabelaları vardır. Ancak şahsi aracınız ile gidecekseniz vinyet denen otoyol vergisini ödemeyi unutmayınız. Türkiye’den otobüslerle de gidebilirsiniz. Plovdiv’e Türkiye’den uçak yoktur. Ancak Sofya’ya gidip, oradan otobüsle geçmeniz mümkündür. Yeme-içme, tarih, kültür ve gece hayatı yönünden oldukça zengin bir kenttir. Trafik kodu PB’dir. Ülkede PB ile başlayan bir araç görürseniz, bu şehre ait olduğunu anlayabilirsiniz.

Plovdiv Otogarı’ndan Sofya, Batak, Blagoevgrad, Brestovitsa, Velingrad, Krichim, Orizari, Perushtitsa, Stamboliyski, Peshtera, Hisar, Pazarcık, Banite, Davidkovo, Zlatograd, Iskra, Krumovgrad, Kırcaali, Lucky, Madan, Nedelino, Parvomay, Smolyan, Rudozem, Dimitrovgrad, Madzharovo, Svilengrad, Stambolovo, Razgrad, Şumnu, Harmanlı, Hasköy, Ahtopol, Burgaz, Veliko Tırnova, Golyam Çardak, Gorna Oryahovitsa, Karlovo, Kiten, Koprivshtitsa, Krasnovski Bani, Nedelevo, Panagyurishte, Plevne, Razjevo Konare, Ruse, Sevlievo kentlerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer otogara gitmek istemiyorsanız bu otobüslerin çoğu Kukush Caddesi, Mendeleev Bulvarı, Asenovgradsko Shosse Bulvarı, Dame Gruev Caddesi, Rodop Bulvarı, St. Petersburg Bulvarı, Osvobojdenie Bulvarı., Tsarigradsko Shosse Bulvarı’ndan geçmektedir.

Filibe hakkında bilgi için tıklayınız (İngilizce ve Bulgarca)

*** Plovdiv gezi blog hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir