Türkiye’den Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri – 2021

avrupa ülkeleri

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli ile İstanbul Avrupa Yakası’nın da dahil olduğu bölümü de dahil ettiğimizde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu balkanlar, vize istemeyen ülkeler içerisinde bulunabilmekte. İşte aşağıda bu ülkeler yer alıyor.

VİZESİZ GİDİLEN AVRUPA ÜLKELERİ

Her ne kadar Türkiye’den vize istemeyen avrupa ülkeleri olarak bahsetsek de bunlar ancak Doğu Avrupa ülkeleri de dediğimiz balkan ülkeleri. Diğer Avrupa kıtası ülkelerinin tamamı ülkemizden vize istiyor. Hatta vizeyi de çok zor veriyor. Vize politikaları ülkelerin ikili ilişkileri temelinde bir şey. Örneğin Balkanların en gözde destinasyonu olan Belgrad yani Sırbistan Türkiye’den vize istemezken; hiçbir önemi olmayan, zorunlu kalmadıkça gidilmesi çok anlamlı olmayan, Avrupa Birliği’nin neredeyse en önemsiz ülkesi Bulgaristan, Türkiye’den vize isteyebiliyor.  İşte aşağıda da balkan ülkeleri tek tek açıklanmıştır, Türkiye’den vize isteyen balkan ülkeleri ile istemeyen ülkeler aşağıda açıklanmıştır.

Türkiye’den;
Sırbistan vize istiyor mu? Hayır, istemiyor.
Karadağ vize istiyor mu? Hayır, istemiyor. (Ancak Türklere ülkeye girişte zorluk çıkarılıyor.)
Bulgaristan vize istiyor mu? Evet, istiyor. (Schengen vizesi ile giriş yapılabilir.)
Yunanistan vize istiyor mu? Evet, istiyor. (Schengen vizesi ile giriş yapılabilir.)
Kosova vize istiyor mu? Hayır, istemiyor.
Moldova vize istiyor mu? Hayır, istemiyor.
Rusya vize istiyor mu? Evet, istiyor. (Rusya daha önce vize istemiyordu. Sonra istemeye başladı. Şimdilerde bazı iş gruplarından kimseler için isterken bazıları için istemiyor.)
Makedonya vize istiyor mu? Hayır, istemiyor.
Arnavutluk vize istiyor mu? Hayır, istemiyor.
Romanya vize istiyor mu? Evet, istiyor. (Schengen vizesi ile giriş yapılabilir.)
Bosna Hersek vize istiyor mu? Hayır, istemiyor.
Hırvatistan vize istiyor mu? Evet, istiyor. (Schengen vizesi ile giriş yapılabilir.)
Slovenya vize istiyor mu? Evet, istiyor. (Schengen vizesi ile giriş yapılabilir.)

podgorica
Vize istemeyen ülkelerden olan Karadağ

Balkanlarda ve Avrupada vize istemeyen – vizesiz gidilecek ve vize isteyen – vizeyle gidilebilecek ülkeler yukarıda yer almaktadır. Ancak balkanlarda vize isteyen ülkeler içerisinde Bulgaristan ve vizesiz avrupa ülkelerinden Karadağ (Montenegro) dışında Türklere çok fazla zorluk çıkaran ülke bulunmamaktadır.

Ancak yukarıda bahsettiklerimiz halk arasında renginden dolayı bordo pasaport olarak bilinen umuma mahsus pasaport sahipleri için. Yine renginden dolayı halk arasında yeşil pasaport olarak bilinen hususi pasaport sahipleri için liste çok daha geniş. Yeşil pasaport sahipleri Birleşik Krallık ülkeleri (İngiltere, İskoçya, İrlanda, Galler) hariç, yeşil pasaport ile vizesiz gidilen avrupa ülkelerinden tamamına gidebiliyor. Ancak bu da çoğunlukla bir ay ile sınırlı olmak kaydıyle.

Yeşil pasaport nasıl alınır?
Bunun belli şartları var. en az üçüncü dereceden devlet memuru olmak. Ortalama bir devlet memurunun da üçüncü deeceye gelmesi için en az 16 yıl memurluk yapması gerekiyor. Örneğin 25 yaşında devlet memurlu olduğunuzu varsayarsak, 41 yaşında bu pasaportu almaya hak kazanıyosunuz. Tabii her devlet memuru da kazanamıyor bunu. Örneğin infaz koruma memurları (gardiyan), icra memurları, zabıt katipleri, mübaşirler gibi bazı kamu personelleri kaç yıl çalışırsa çalışsın yeşil pasaport alamayan kadrolar olarak biliniyor.

UCUZA YURTDIŞI TATİLİ NASIL YAPILIR TIKLAYINIZ

*** Balkanlar vizesiz ülkeler hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir