Bulgaristan Gezilecek Yerler (Sofya – Varna – Burgaz – Plovdiv)

bulgaristan
Bulgaristan Haritası (Foto: Bulgaristan Turizm Bakanlığı)

Ülkemize oldukça yakın olan, Bayrampaşa’daki Büyük İstanbul Otogarı’ndan her gün kalkan otobüsler ile Ankara’ya gidercesine kalkıp gidilebilecek tek olumsuz yanı vize alma zorunluluğu bulnduğundan bürokratik engellerin olduğu Bulgaristan’da gezilecek yerler ve şehirler hakkında bilgileri aşağıda derledik.

BULGARİSTAN GEZİ NOTLARI

Esasen Bulgaristan, yurtdışı gezisi için çok da ideal bir ülke olarak bilinmese de ülke turistik açıdan tatminkar bir durumda. Ancak olumsuz yanı Türkiye’den vize istemekte. Bulgaristan için vize almak çok akla yatkın gelmese de şengen vizesi olanlar için ekstra bir işleme gerek kalmaksızın ziyaret edilebilecek bir ülke. Tüm buna rağmen önceleri Bulgaristan ucuz bir ülke olduğundan tercih ediliyordu ancak Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne girmesiyle beraber, fiyatlar pahalılaştı. Yani alkol dışında artık ucuz bir ülke de değil. Alkol de zaten Avrupa’nın her yerinde Türkiye’den ucuz. Zira ülkemizde vergiler Avrupa’ya kıyaslanınca rekor düzeyde yüksek. Bu yüzden Bulgaristan çok tavsiye edilen bir destinasyon değil. Ancak yine de yolu düşecekler için Bulgaristan gezi rehberi aşağıdaki şekilde düzenlenebilir.

Bulgaristan tarihi bir ülke. Hem Bizans hem Osmanlı hem Sovyetler hem Naziler tarafından yönetilmiş. Çok çeşitli idareleri tecrübe etmişler. Ancak Osmanlı’yı hiç sevmemişler. Zira ülkelerinde Osmanlı’dan Kurtuluş Bayramı var. Ve bu bayram resmi tatil. Ancak daha yakın geçmişte Bulgaristan kendi ülkelerinde yaşayan Türklerin isimlerini bile değiştirmeye çalışıyordu. Şimdilerde böyle bir durum yok artık. Osmanlı’dan sonra Nazi ve Sovyet rejimlerini de tatmış olmasına rağmen ülkede Nazilerden Kurtuluş Bayramı ya da Sovyetlerden Kurtuluş Bayramı bulunmuyor.

Sofya: Ülkenin başkenti ve en büyük kenti. Dolayısıyla ilk uğramanız gereken şehir. Tabii başkent ve en büyük kent deyince aklınıza hemen Paris, Londra gelmesin. Türkiye’ye benzetmek gerekirse, Kayseri, Konya ayarında bir şehir denebilir. Hatta şu an Avrupa ülkelerinde nadir bulunan Sofya’da da geniş bir troleybüs (tramvay değil) ağı var. Ülkemizde sadece Malatya’da olduğu gibi. Ve ulaşımlarınızı bu troleybüs ile yapabilirsiniz. Ancak Malatya’daki troleybüs ağı daha modern ve rahat iken; Sofya’daki troleybüs ağı Sovyetlerden kalma. Vitosha Meydanı ve Vitosha Caddesi en önemli caddesi. Bu kentte ücretsiz Sofya turu imkanı yer alıyor. Bununla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler sitemizdeki ”Sofya Gezilecek Yerler” sayfasını ziyaret ederek ayrıntılı bilgi alabilirler.

plovdiv filibe
Plovdiv – Filibe (Foto: info4u.bg)

BULGARİSTAN’A NASIL GİDİLİR?

Bulgaristan’a ulaşım, başkent özelinde ayrı diğer şehirler için ayrı incelenmemesi gerekir. Zira başkant bir kavşak noktası değil. Sofya’ya ulaşım için iki temel seçeneğiniz var. Otobüsle seyahat (Has Turizm doğrudan gidiyor, Metro Turizm her yerden yolcu aldığı için daha uzun ve yorucu geçiyor. Sofya otobüs bileti fiyatları iki firmada da aynı.) Diğeri de uçak seyahati. THY İstanbul – Sofya seferleri yapıyor. Bilet fiyatları mesfeye göre oldukça yüksek civarında seyrediyor. Mesafe kısa olduğundan otobüsle seyahat daha mantıklı olacaktır. Tabii arabayla Bulgaristan gezisi veya motorla Bulgaristan gezisi de mümkün.

Varna, Dobriç, Burgaz: Bu üç şehir de Bulgaristan’ın sahil kentleri. Ancak Sofya’ya göre uzak bir konumda yer alıyor. Bu kentler tarihi açıdan biz Türkler için değerli ancak mesafe uzak denebilir. Tarihi açıdan görülmesi gereken diğer Bulgar kentleri Pazarcık, Plevne, Plovdiv; Sofya’ya daha yakın. Daha tercih edilebilir.

Silistre: Namık Kemal’in Vatan yahut Silistre romanınına adını veren şehir. Ancak bu kent de tıpkı Varna gibi uzak bir konumda, Romanya sınırında.

Kırcali ve Lofça: Buralarda da Osmanlı izleri bulmak mümkün.

Bulgaristan’da en önemli sorun dildir: Bunun nedeni Bulgaristan hala Sovyetlerden kalma Kiril alfabesini kullanmaktadır. Dolayısıyla en evrensel kelimeleri dahi (tuvalet, otobüs vb.) anlamak mümkün olmuyor. Bir diğeri de halkın İngilizce bilmemesi.

Bulgaristan hakkında bilgi için tıklayınız (İngilizce, Almanca, Rusça ve Bulgarca)
Filibe gezi rehberi için tıklayınız (Türkçe)
Varna gezi rehberi için tıklayınız (Türkçe)

*** Bulgaristan gezi blog hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir