Sofya Gezilecek Yerler – Sofya Gezisi Notları

sofya
Sofya Adliyesi (Foto: peronlar.com)

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’da neresi gezilir aşağıda bununla ilgili yerler ve ücretsiz Sofya turu hakkında bilgiler yer alıyor.

SOFYA’DA GEZİLECEK YERLER

Bulgaristan’ın başkenti, gezmek için gayet de uygun bir şehir. Özellikle İstanbul’un keşmekeşinden bıkanlar için, İstanbul’a yakın bir sakinlik kenti. Öyle ki, koronavirüs salgınından önce dahi haftasonları şehir karantinadaymış gibi sessiz ve sakin. Meydanlar boş olsa da, gece hayatı ve eğlence konusunda hiç de dingin değil. Vitoşa Caddesi bu konuda gayet keyifli ve kalabalık. Yolda yürürken kulağınıza çalınan Türkçe sözcüklerden de yalnız olmadığınızı anlıyorsunuz.
Topladığı bağışlarla Bulgaristan’a gelenler için ücretsiz turistik hizmetler veren 365 Assocation Sofya’ya gelenler için aşağıdaki turu otobüslerle ücretsiz olarak vermektedir. Geziye İngilizce tur rehberliği de dahildir. Bu liste Sofya’yı bağımsız gezmek isteyenler için de yeterlidir.

1 Sveta Nedelya Kilisesi
2 Sofya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
3 Coat of arms of Sofia
4 Saint Sophia Heykeli
5 Saint Joseph Katolik Katedrali
6 St Petka of the Saddlers Kilisesi
7 Central Department Mağazası
8 Banya Başı Cami
9 Sosya Sinagogu
10 Central Sofia Market Hall
11 Sofya Kaplıcaları
12 Türk Hamamı
13 Bakanlık binaları
14 Komünist Parti Genel Merkezi
15 Ancient Serdica Açıkhava Müzesi
16 Rotunda of Saint George
17 Bulgaristan Ulusal Arkeoloji Müzesi
18 Bulgaristan Merkez Bankası
19 Former Royal Palace Ulusal Sanat Galerisi
20 Former Royal Palace Etnoğrafya Müzesi
21 Georgi Dimitrov Mozolesi
22 Sofya Şehir Parkı
23 Ivan Vazov Tiyatrosu
24 Bulgar Broadwayi
25 Stefan Stambolov Anıtı
26 Sofya Tarih Müzesi
27 Rus Kilisesi ve Askeri Kulübü
28 Ayasofya Kilisesi
29 Synod Palace
30 St. Alexander Nevsky Katedrali
31 Sofya Kütüphanesi
32 Sofya Üniversitesi
33 Tsar Liberator Anıtı
34 Bulgaristan Meclis Binası
35 Vitoşa Caddesi
36 Sovyetlerden Kalma Toplu Konutlar
37 Bansko Kayak Merkezi
38 Studentskigrad (Sofya Üniversite Öğrencileri Bölgesi)
39 Troleybüs Yolculuğu
40 Sönmeyen Ateş Anıtı

Sofya gece hayatı, Sofya gece kulüpleri, barlar ve diğer eğlence merkezleri bu ücretsiz tura dahil değildir

Bulgaristan yemekleri
Bulgar yemeği Kebapçe (Foto: peronlar.com)

SOFYA NEREDE? SOFYA’YA NASIL GİDİLİR?
Sofya’ya ulaşım Türkiye’den Sofya Havaalanı – Havalimanı’na doğrudan uçan havayolu şirketi olarak sadece THY vardır. Ancak otobüslerle ulaşım çok daha yaygındır. Has Turizm, Altar Turizm ve Metro Turizm bunlardan bazılarıdır. Kendi aracınız ile gittiğinizde Bulgaristan sınır kapısı Kapitan Andreevo’dan sonra Sofya yol tarifi gösteren yön tabelaları vardır. Ancak şahsi aracınız ile gidecekseniz vinyet denen otoyol vergisini ödemeyi ve sticker almayı veya çıktı almayı unutmayınız.

Sofya çok yaşil bir kenttir. Öyleki kentte yürürken bir anda kendinizi ormanın içerisinde ulabilirsiniz. Aynı zamanda park konusunda da çok zengindir. Bu parklarda her zaman seyyar yiyecek satıcıları vardır. Sofya’daki parklar: South Park, Lebeda Parkı, Seven park, Nikola Zhekov St. Knyazhevska Garden Parkı, Knyaz-Borisova Garden Parkı, Ariana Göl Parkı, Zaimov, Vazrazhdane, South Park I, Askeri Okul Parkı, St. Kliment Ohridski, Doctor’s Garden, St. Cyril and Methodius Library, Russian Church, City Garden, Church of St. the Great Martyr George, the Victorious, St. Sophia, Crystal Park, Saint Nikola Parkı.
Sofya’daki meydanlar: Patriarch Evtimiy, Central Bath Garden – Banski Square, Vasil Levski, Prince Alexander I Batenberg, Rotunda, Sofya Tren İstasyonu Meydanı, Holy Spirit – Novi Iskar, Meçhul Asker Meydanı, Rus Meydanı.
Sofya’daki bulvarlar: Tsar Osvoboditel Blvd. – Hristo Georgiev Blvd.,Vasil Levski Blvd. (Sofya Üniversitesi – St. Kliment Ohridski Blvd.), Pirotska St. – from Knyaginya Maria Luisa Blvd., Stefan Stambolov Blvd., Vitosha Blvd., Knyaginya Maria-Luisa Blvd., Bulgaria Blvd., Botevgradsko Shosse Blvd., Al. Stamboliyski Blvd., Vitosha Blvd., Shipchenski Prohod Blvd., Hristo Botev Blvd., Knyaz Dondukov Blvd., Slivnitsa Blvd., Gen D. Nikolaev Blvd., Sitnyakovo Blvd., Vasil Levski Blvd., Yanko Sakazov Blvd., P. Evtimiy Blvd., K. Velichkov Blvd., Gen. Skobelev Blvd., Evlogi i Hristo Georgievi Blvd., Madrid Blvd., Cherni Vrah Blvd., Arsenalski Blvd., Tsar Boris III Blvd., Acad. Ivan Evst. Geshov Blvd., Tsaritsa Yoana Blvd., T. Alexandrov Blvd., Vladimir Vazov Blvd., P. U. Todorov Blvd., Gotse Delchev Blvd., Gen. Stefan Toshev Blvd., Ovcha Kupel Blvd., Nikola Mushanov Blvd., Vazkresenie Blvd., Nikola Petkov Blvd., Iskarsko Shosse Blvd., Brussels Blvd., Samokovsko Shosse Blvd., Alexander Malinov Blvd., Kliment Ohridski Blvd., Simeonovsko Shosse Blvd., Dragan Tsankov Blvd., Dr. GM Dimitrov Blvd., Vaptsarov Blvd., Copenhagen Blvd., Lomsko Shosse Blvd., Skopje Blvd., Montevideo Blvd.
Sofya’daki caddeler: Georgi Izmirliev Str. And Kostenski Vodopad Str., Nishava Str., Zlatishki Prohod Str., Dr. Georgiev Street, Yaroslav Veshin Str.,Yanko Zabunov Street, R. Veleka St. Todorini Kukli St., Todorini Kukli Str., St. Bogoridi Str. K. Fotinov Str., Todorini Kukli Str., Khan Sevar Str., Kosta Lulchev Street, G. Galilei Str., Hr. Chernopeev Str., Al. Von Humboldt Str., Nicolaus Copernicus Str., Andrey Nikolov Str. Andrey Nikolov Str., Kalina Malina Str., Svetlostruy Str.,Hemus Str., Kosta Lulchev Str., Alfred Nobel Str., Andrey Nikolov Str., Kademlia Str. V. Atanasov Str., Al. Momchev Str., Murden Str., Kamchia Str., Ivan Sergiev Str., Shipchenski Prohod Blvd., Prof. S. Popov St., Vl. Vasilev St., Mihail Eminescu Caddesi

Sofya hakkında bilgi için tıklayınız (İngilizce, Almanca, Rusça ve Bulgarca)

*** Sofya gezisi yorumları ve görülecek yerler hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir